top of page

1. BEN KİMİM VE NEDEN DERS VERİYORUM?
NEDEN BENİMLE DİL ÖĞRENMELİSİNİZ? 

1.1. Ben Kimim ve Neden Ders Veriyorum?

► Ben Türkiye’nin en çok dil bilen insanlarından biri, 13 dilde kitap okumuş ve 20'yi aşkın dili anlayabilen bir poliglot;

► "Kim Öldürdü İçindeki Öğrenme Aşkını?", "Kendimden Uzaklaşıyorum Sonra Tekrar Kendime Kavuşuyorum" kitaplarının yazarı (bunlar yanında başka çok sayıda yayımlanmış yazı projesinin mimarı ve çok sayıda kitap bölümünün yazarı);

Türkiye'nin en saygın yayınevleriyle çalışan bir kitap çevirmeni ve editör;

► Geçtiğimiz yıllar içinde dünyanın dört bir yanından ve çeşitli milletlerden binlerce insana yabancı dil öğretmeyi başarmış bir Dil Öğretmeni;

Türkiye'de dil öğrenme psikolojisi üzerine en çok yazmış, Türkiye'nin en deneyimli Dil Koçu; 


4 ülkede ders vermiş Eski bir Üniversite Hocası;

► Son 10 yıldır birkaç dilde birden çok yoğun bir şekilde hizmet veren bir profesyonel yazar;

► Sanatsal ve pedagojik alanlarda dünyanın en saygın sanat okullarında okumuş, Japonya'dan Almanya'ya, Çin'den Danimarka'ya varan çok geniş bir yelpazede ders ve konser vermiş bir müzisyenim. 

► Ve özellikle de KISA SÜREDE ÜST DÜZEYDE DİL ÖĞRENME konusunda uzmanım. Kendim bunu yapabiliyorum. Bu şekilde şimdiye kadar birbirinden farklı birçok dili üst düzeyde öğrendim. Kendim bunu rahatlıkla yapabildiğim için, insanların dil öğrenme isteğiyle yıllar boyunca bir yerlere gidip tatmin edici hiçbir sonuç alamamalarına katlanamıyorum. Bu yüzden de onlara ne çok zamanlarını alacak ne de bütçelerini sarsacak programlar içinde ciddi bir dil öğrenme tecrübesi yaşatıyorum. 

Derslerim sonunda elbette her öğrencim verdiğim ödevleri yapma, önerdiğim çalışma programlarını uygulama biçimlerine göre farklı oranlarda gelişiyor. Dediklerimi hiçbir şekilde uygulamayanlar ise elbette hiçbir şekilde gelişmiyor. Sonuçta dil öğretimi bir tür "seri üretim" yapabileceğiniz bir alan değil. Fakat programımız sonunda bütün öğrencilerimin içi bir konuda çok rahat oluyor. Süreç sonunda hepsi, "Başka hiçbir dil öğrenme imkânında bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir sıçrama yapamazdım," diyor. İstisnasız hepsi. Başlarda kuşkuyla yaklaşanlar dahil hepsi süreç sonunda kendi gelişimlerine kendileri bile inanamıyor. Ortada bir sihir yok çünkü. Dil öğrenmeye doğru şekilde yaklaşırsanız herkes kısa sürede büyük sıçramalar yapabiliyor. Derslerime yazılıp, söylediklerimi söylediğim şekilde uygulayan istisnasız herkes sonuca ulaştı, ulaşıyor.


1.2. Neden Benimle Dil Öğrenmelisiniz?

- Birinci Sebep: Bir üstteki maddede yazanlar. Açık konuşalım. Ben şahsen, biri bana bir şey öğretmeye kalktığında ilk önce bu kişinin aynı alanda neler yaptığına, neler başardığına bakıyorum. Yoksa Stephen Covey'nin söylediği gibi, "Düşük bir seviyede olup yüksek dozda nasihatler vermek kolaydır." Buradan hareketle, yabancı dillerde benim kadar derinleşmiş, dil öğrenme ve dil öğretme işlerine benim kadar kafayı takmış, bu alanlarda benim kadar üretkenlik göstermiş ve tecrübe kazanmış kaç kişiye rastlayabilirsiniz, bilmiyorum. Bana kalırsa sadece bu gerçek, Neden Benimle Dil Öğrenmelisiniz? sorusunun en iyi ve en somut cevaplarından biri.

 

- İkinci Sebep: Benim ve dünyanın en büyük dil öğrenme ustalarının, 10, 20, 30, 40 dil bilen poliglot’ların dil öğrenme anlayışı en kısa biçimde şöyledir:

a) Öğrendiğin dilin gramer temellerini olabilecek en kısa sürede kavra;

b) Ve kendine dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinden geliştirmek istediklerini doğallıkla geliştirecek günlük bir dil öğrenme sistemi kur. 

Yani gördüğünüz gibi, okullarda, dil kurslarında ve bu anlayışla ilerleyen özel derslerde hüküm süren geleneksel dil öğretme sisteminden oldukça farklı. Farklı, çünkü bu geleneksel sistem sizin de kendi tecrübelerinizden bizzat bildiğiniz gibi, maalesef sonuç vermiyor. Ben de bunu çok iyi bildiğim için Dil Öğretme anlayışımı sonuç veren, etkili bir anlayışla şekillendiriyorum. Bunu özetle şu şekilde yapıyorum:

a) Canlı derslerimizde, seviyenize uygun gramer konularını olabilecek en kısa sürede öğrenip pekiştirmenizi sağlıyorum. Önce konuyu veriyor, sonra bu konuda mutlaka bilmeniz gereken yanları öne çıkarıyor (yani önemli ile önemsizi ayırıyor) ve bu en önemli konuları hafızanıza olabilecek en kısa sürede nasıl katacağınızı öğretiyorum. Bunu yaptıktan sonra da, örnek cümle ve metinlerle, öğrendiğimiz gramer konusunu pekiştirmenizi sağlıyorum. Ayrıca, bir noktadan sonra sizi, o gün öğrendiğimiz gramer konusuyla doğrudan bağlantılı olmayan metinlere sokuyor, yani benim tabirimle gerçek hayata indiriyorum. Giderek zorlaşan bu metinleri nasıl okuyup anlayacağınızı, okuduğunuzu konuşmanıza nasıl katacağınızı ve nasıl doğru bir şekilde telaffuz çalışacağınızı öğreterek dilinizi günden güne geliştiriyorum.

b) Fakat yukarıda söylediğim gibi, sadece bu dil öğrenmeniz için yeterli değil. Bunun yanında mutlaka, düzenli olarak uyguladığınız akıllı ve etkili bir dil öğrenme sisteminiz olmalı. Bunun için de sizinle, seviyenize uygun video-dersler paylaşıyorum. Bu sayede derslerimizden bağımsız günlük dil çalışmanızı doğrudan etkiliyorum. Yani sizinle ve sizin için dil çalışıyorum. Video-derslerde verdiğim talimatlarla sizi her gün dil çalıştırıyorum. Her videoda, öğrendiğiniz dil ve seviyeye uygun gramer, okuma, konuşma, dinleme, çeviri, telaffuz dersleri veriyorum. Bu ikisi birleşince, 12 dil bilen ve bunların önemli kısmında olabilecek en yüksek seviyede derinleşmiş bir Dil Öğrenme Uzmanının rehberliğinde kaçınılmaz olarak kısa sürede çok ciddi bir gelişme kaydediyorsunuz.

- Bengü Türk TV'de Kübra Eser'in Hazırlayıp Sunduğu 'Öğreni-Yorum' Programında Dil Öğrenme Üzerine Söyleşi (İzlemek için yazının üzerine tıklayın.)

- TRT Radyo 1'de Bilal Eren'in hazırlayıp sunduğu "Dijital Hayat programımızda bu hafta Dil Öğrenme Uzmanı Semih Uçar ile Dil Öğrenme Üzerine Konuşuyoruz".  (TRT Radyoları tarafından şimdiye dek müzisyen, çevirmen, yazar ve dil öğretmeni kimliğimle 5 farklı programa davet edildim. Bunlardan birini dinlemek için yazının üzerine tıklayın.) 

- Tuğba Akbey İnan'ın Hazırlayıp Sunduğu 'Mavi Dünya' Programında Dil Öğrenme Üzerine Söyleşi. (Dinlemek için yazının üzerine tıklayın.)

- "Yalnız dâhileri Türkçeye çeviren bir çevirmen: Semih Uçar". (Şair ve yazar Ayfer Feriha Nujen'in yazısını okumak için tıklayın.) 

- "Türkiye'nin Dil Öğrenememe Korkusunu Dağıtmak". (Yazar Bülent Şahin Erdeğer'in yazısını okumak için tıklayın.)

İngilizce Kursu

Almanca Kursu

İngilizce Öğren

İngilizce Dersleri

Almanca Dersleri

bottom of page